Jánošíkove diery - tip na výlet a turistiku

 

JÁNOŠÍKOVE DIERY, TERCHOVÁ VRÁTNA - TIP NA VÝLET A TURISTIKU PRE CELÚ RODINU

 

 

Jánošíkove Diery - sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce, s množstvom prekrásnych vodopádov a rebríkov.

Jánošíkove Diery

 

MAPA A DOPORUČENÉ TRASY V JÁNOŠÍKOVÝCH DIERACH:

 

Mapa Jánošíkove Diery a Rozsutce

 

 

Pozrite si projekt obnovy turistických chodníkov v Jánošíkových Dierach

 

 

 

Hotel Diery *** sa nachádza na začiatku najznámejšieho a najobľúbenejšieho turistického chodníka v národnom parku Malá Fatra, ktorý vedie cez známe Jánošíkove Diery.

Sú súčasťou oblasti Veľkého Rozsutca (1609 mnm), ktorý je národnou prírodnou rezerváciou a tvoria ich tri ucelené časti: Dolné, Horné a Nové Diery.

 

Prechod najatraktívnejšími časťami Dolných a Nových dier umožňuje trasa tzv. Malý okruh Jánošíkovymi Dierami, ktorý je vďaka malému prevýšeniu vhodný i pre seniorov a malé deti. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry. Od letnej sezóny 2013 navyše na Vás čaká zrekonštruovaný Náučný chodník Diery...

 

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) - tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami. Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi.

 

Ďaľšou alternatívou je prechod Horných dier s výstupom na Malý Rozsutec ( 1343 mnm ), prípadne s výstupon na Veľký Rozsutec ( 1610 mnm ).

 

V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.

 

 

VIDEO POZVÁNKA - JÁNOŠÍKOVE DIERY

 

 

 

 

 

 

 

 

DOPORUČENÉ TURISTICKÉ TRASY A MAPA JÁNOŠÍKOVE DIERY:

 

 

Veľmi krásny a príjemný výlet cez Jánošíkove Diery, ktorý je vďaka svojej nízkej náročnosti vhodný aj pre staršie deti a seniorov. Okruh Vás prevedie nádhernou tiesňavou Dolných Dier, zrekonštruovanými rebríkmi v Nových Dierach až na salaš Podžiar, v prekrásnom údolí rozľahlých a voňavých lúk.

 

 

Trvanie: 2 hodiny

Náročnosť: ľahká

Východiskový a cieľový bod: Hotel Diery ***, Biely Potok, Terchová

Prevýšenie: 185 metrov

 

 

 

Najkrajšia časť prechodu cez Jánošíkove Diery, ktorá Vás prevedie všetkými zákutiami Dolných a Nových i Horných Dier a Tesnej Rizne, keď Vás šplhajúc sa po vysokých rebríkoch ponad nádherné vodopády a skalné údolia, privedie až do sedla Medzirozsutce. Zostup prekrásnym prostredím údolia Dierového potoka, popod poludňové skaly až na Vrchpodžiar bude pre Vás tiež krásnym zážitkom a dovedie Vás naspäť k hotelu Diery *** a Terchovskej Kolibe , kde na Vás už bude čakať úžasná domáca kuchyňa, s neopakovateľnou atmosférou typickej slovenskej koliby.

 

 

Trvanie: 5-6 hodín

Náročnosť: stredne ťažká

Východiskový a cieľový bod: Hotel Diery ***, Biely Potok, Terchová

Prevýšenie: 625 metrov

 

 

Tento najťažší okruh Vás prevedie Dolnými a Hornými Dierami až do sedla Medzirozsutce, z ktorého je táto alternatíva vedená až na vrchol Malého Rozsutca ( 1343 mnm ), ktorý Vám ako odmenu za zdolanie ponúkne nádherné výhľady na celé pohorie krivánskej Malej Fatry ako aj Kysuckej vrchoviny. Zostup z Malého Rozsutca vedie nekonečnými lesíkmi a lúkami cez osadu Podrozsutec až naspäť k hotelu Diery *** na Bielom Potoku.

 

 

Trvanie: 6-7 hodín

Náročnosť: ťažká

Východiskový a cieľový bod: Hotel Diery ***, Biely Potok, Terchová

Prevýšenie: 768 metrov

 

JÁNOŠÍKOVE DIERY V ZIME

zamrznuté jánošíkove diery v zime

Jedna z najkrajších turistických trás na Slovensku v prekrásnej zamrznutej zimnej scenérii...

 

 

Trvanie: 2 hodiny

Náročnosť: stredne ťažká

Východiskový a cieľový bod: Hotel Diery ***, Biely Potok, Terchová

Prevýšenie: 65 metrov

 

 

 

Panorámy Jánošíkove Diery

 

Pozrite si neskutočné panorámy neskutočných Jánošíkovych Dier  a výstup na Malý Rozsutec.