Jánošíkove diery - tip na výlet a turistiku

 

 

 

JÁNOŠÍKOVE DIERY, TERCHOVÁ VRÁTNA - TURISTIKA PRE CELÚ RODINU

 

Jánošíkove Diery - sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov.


Jánošíkove Diery

logo občianske združenie Diery

 

 

 

MAPA A DOPORUČENÉ TRASY - JÁNOŠÍKOVE DIERY:

 


Mapa Jánošíkove Diery a Rozsutce

 

 

 

 

 

Hotel Diery *** sa nachádza na začiatku najznámejšieho a najobľúbenejšieho turistického chodníka v národnom parku Malá Fatra, ktorý vedie cez známe Jánošíkove Diery. Sú súčasťou oblasti Veľkého Rozsutca (1609 mnm), ktorý je národnou prírodnou rezerváciou a tvoria ich tri ucelené časti: Dolné, Horné a Nové Diery.

 

Prechod najatraktívnejšími časťami Dolných a Nových dier umožňuje trasa tzv. Malý okruh Jánošíkovymi Dierami, ktorý je vďaka malému prevýšeniu vhodný i pre seniorov a malé deti. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry. Od letnej sezóny 2013 navyše na Vás čaká zrekonštruovaný Náučný chodník Diery a niekoľko nových technicky veľmi pekných lávok...

 

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) - tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami - To najlepšie z Dier. Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi.

 

Ďaľšou alternatívou je Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec ( 1343 mnm ), prípadne na Veľký Rozsutec ( 1610 mnm ).

 

 

V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.

 

 

JÁNOŠÍKOVE DIERY - VIDEO POZVÁNKA

 

 

 

 

 

DOPORUČENÉ TRASY A ICH NÁROCNOSŤ V OBLASTI JÁNOŠÍKOVÝCH DIER A ROZSUTCOV:

 

Náročnosť

Trvanie

Prevýšenie

01 Malý okruh Jánošíkovými Dierami

2-3 hod

185m

02 Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec

6-7 hod

768m

03 Veľký okruh - To naj z Jánošíkových Dier

4-5 hod

625m

04 Veľký okruh s výstupom na Veľký Rozsutec

5-6 hod

985m

05 Jánošíkove Diery v zime ( video )

3-4 hod

105m

 

 


Panorámy Jánošíkove Diery